2. Se deplaseaza pe orizontala, cu viteza constanta, o cutie cu
masa de 200 kg. Coeficientul de frecare este de 0,2 si cutia se
deplaseaza pe o distanta de 20 m. Sa se calculeze:
a) L efectuat asupra cutiei;
b) L efectuat de forta de frecare.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Salut,
Notăm cu F forța care acționează asupra corpului și cu Ff forța de frecare.
Viteza fiind constantă, accelerația este de valoare nulă, deci a = 0 m/s².
Al doilea principiu al mecanicii în acest caz este:
F -- Ff = m·a, deci F -- Ff = 0, deci F = Ff.
Dar Ff = μ·N = μ·G = μmg
Din cele de mai sus avem că: F = μmg = 0,2·200·9,81 = 392,4 N.
La punctul a avem că:
L = F·d = 392,4·20 = 7848 J, deci L = 7848 J.
La punctul b avem că:
Lf = Ff·d = 392,4·20 = 7848 J, deci Lf = 7848 J.
Ai înțeles ?
Green eyes.
juwwy:
pup jos frate <3
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă