20 g HCl,c=36,5% reacționează cu hidroxid de sodiu.Ce cantitate de clorura de sodiu rezulta
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
ms=20g
C=36,5%
md=ms×C/100=20×36,5/100=7,3g HCl
MHCl =1+35,5=36,5g/mol
MNaCl =23+35,5=58,5g/mol
36,5g....................58,5g
HCl + NaOH => NaCl + H2O
7,3g........................xg
x=7,3×58,5/36,5=calculează
Alte întrebări interesante
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă