23 de lalele si 12 garoafe costă 93 lei, iar 12 garoafe si 16 lalele costă cât produsul numerelor 8 si 9. Afla cât costă o lalea si cât costă o garoafă.
ilyboncalo:
Cine ne ajuta?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
8x9=72
23lalele.....12garoafe....93lei
16lalele.....12garoafe....72lei
7lalele......../...................21lei
21:3=7 lei 1 lalea
7x16=112 lei 16 lalele
93-21=73lei 12 garoafe
93-72=21lei 1 garoafa
nu cred ca e corect dar am incercat..
Răspuns de
2
23 lalele....12 garoafe....93 lei
16 lalele.....12 garoafe....8 × 9 = 72 lei
7 lalele......----------------......21 lei
1 lalea....21 : 7 = 3 lei
23 × 3 = 69 lei....12 garoafe....93 lei
12 garoafe....93 - 69 = 24 lei
1 garoafă....24 : 12 = 2 lei
16 lalele.....12 garoafe....8 × 9 = 72 lei
7 lalele......----------------......21 lei
1 lalea....21 : 7 = 3 lei
23 × 3 = 69 lei....12 garoafe....93 lei
12 garoafe....93 - 69 = 24 lei
1 garoafă....24 : 12 = 2 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă