Chimie, întrebare adresată de Mihaela062, 9 ani în urmă

235 kg fenol se transforma prin nitrare in orto si paranitrofenol. Ce cantitate de solutie de HNO3 20% este necesara, stiind ca s-a folosit un exces de 15%?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
10
C6H5-OH + HONO2 ⇒ HO-C6H4-NO2 + H2O
n fenol = nHNO3
235/94 = nHNO3 = 2,5 moli HNO3 necesar  ⇒
 nHNO3 luat in lucru = 2,5·115/100 = 2,875 moli   m = 181,125g
ms = 181,125·100/20 = 905,625g
Alte întrebări interesante