24. S-au procurat 4 kg de mere la prețul de 2,6 lei kilogramul şi 3 kg de pere
preţul de 3,1 lei kilogramul. Cît s-a plătit pentru toate fructele?
Cu cît sînt mai scumpe 3 kg de mere decît 2 kg de pere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele10,4+ 9,3= 19, 7 lei platiti pe toate fructele
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele10,4+ 9,3= 19, 7 lei platiti pe toate fructele3kg×2,6 lei=7,8 lei (3 kg de mere)
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele10,4+ 9,3= 19, 7 lei platiti pe toate fructele3kg×2,6 lei=7,8 lei (3 kg de mere)2kg×3,1 lei= 6,2 lei (2 kg de pere)
4 kg×2,6 lei=10, 4 lei merele3 kg×3,1 lei =9,3 lei perele10,4+ 9,3= 19, 7 lei platiti pe toate fructele3kg×2,6 lei=7,8 lei (3 kg de mere)2kg×3,1 lei= 6,2 lei (2 kg de pere)7,8-6,2=1,6 lei (sunt mai scumpe 3 kg de mere decat 2 kg de pere)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Arte,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă