240g magneziu reactioneaza cu o solutie de HCl de concentratie 73%.Calculati masa solutiei de HCl de concentratie 73% necesara reactiei, numarul de moli de gaz degajat si masa
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
240 g md n moli
Mg + 2HCl --> MgCl2 + H2
24 2x36,5 1
=> md = 240x2x36,5/24 = 730 g HCl
stim ca c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c%
= 730x100/73 = 1000 g sol. HCl
=> n = 240x1/24 = 10 moli H2
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă