25 de g de clorură de sodiu cu puritate 80% se dizolvă în 230 de g de apă impuritățile nu sunt soluții în apă concentrația procentuală a soluției obținute este 4% 12% sau 8%
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
100g NaCl..............80g pur
25g NaCl...............xg pur
x=25x80/100=20g pur
ms=md+mapă=20+230=250g
C=mdx100/ms=20x100/250=8%
C=8%
Explicație:
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă