Matematică, întrebare adresată de alexandrabia14, 9 ani în urmă

256 de bucati de sapun de calitatea a 2a de 500g bucata a 8 lei kg impreuna cu 168 de sapun de calitatea i a 14 lei kg au costat 1318lei
ce masa are o bucata de sapun de calitatea i?
VA ROG MULT AJUTATI MA

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Monicuta9
0
Cat ar fi costat bucățile de săpun de calitatea a 2a dacă aveau 1 kg bucata?
256×8=2048 ( atât ar fi costat dacă bucata de săpun ar avea 1 kg)
Cât au costat bucățile de săpun de calitatea a 2a, cu masa de 500 de grame?
2048:2=1024 lei
Cat ar fi costat bucățile de săpun de calitatea întâi dacă ar fi avut 1 kg bucata?
168×14=2352 lei (atât ar fi costat dacă bucata de săpun ar fi avut 1 kg)
Cât au costat bucățile de săpun de calitatea întâi?
1318-1024=294 lei
De câte ori este mai mic prețul real al unei bucăți de săpun de calitatea întâi, față de o bucată de săpun de calitatea întâi cu masa de 1 kg?
2352:294=8
Cât este masa unei bucăți de calitatea întâi?
1 kg:8=1000 gr:8=125 gr
Alte întrebări interesante