25g de sare de bucatarie (NaCl) se dizolva in 375g apa (H2O).Calculati concentratia procentuala a solutiei care se obtine.
REPEDE VA ROG !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație:
md=25g NaCl
mapa= 375 g
c
ms= md + mapa
ms= 25 + 375=400g
c=md .100 : ms
c= 25 .100 : 400=6,25%
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă