Chimie, întrebare adresată de georgibanica9, 9 ani în urmă

27 g Al de puritate 87% arde. Ce produs se obtine si in ce cantitate?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
3

Răspuns:

Explicație:

-se afla  masa de Al pur

p=mp.100: mi

mp=p.mi :100

mp=87.27:100=23,49 gAl pur

23,49g                      xg

4Al     +    3O2   = 2Al2O3

4.27g                   2.102g

x=23,49 . 2 . 102 : 4 . 27=44,37 gAl2O3

n=m:M

n=44,37 g : 102g/moli=0,435 moli Al2O3

MAl2O3=2.27 +3.16=102------> 102g/moli

Alte întrebări interesante