28,57 g dintr-un oxid al fierului contin 20 g de fier. Sa se determine formula oxidului
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Fe₂O
(56*2 + 32*x)g oxid ............ 56*2g Fe
28,57g oxid ....................... 20g Fe
20(112 + 32x) = 112 * 28,57
2240 + 640x = 3200
640x = 960
x = 1,5 =>
(56*2 + 32*x)g oxid ............ 56*2g Fe
28,57g oxid ....................... 20g Fe
20(112 + 32x) = 112 * 28,57
2240 + 640x = 3200
640x = 960
x = 1,5 =>
Alexutzuu10:
Cu placere! :)
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă