Matematică, întrebare adresată de siminamaria, 9 ani în urmă

2pixuri................5dvd-uri.............11lei
5pixuri................2dvd-uri..............17 lei
Cat va plati un copil care doreste un obiect din fiecare?


Utilizator anonim: sti sa faci cu sistem?
milki: sper ca e bine rezolvarea

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de milki
1
2pixuri..............5dvd..............11lei /X5
5pixuri.................2dvd.................17 lei/ X2

10 pixuri ...................25 dvd ...................... 55 lei
10 pixuri ...................4 dvd ...........................34 lei

21 dvd =21 lei
1 dvd=21 lei :21 =1 leu

2pixuri +5 lei =11 lei
11 lei-5lei =6 lei(2 pixuri )
6 lei :2 =2 lei (un pix)
1 leu +2 lei =3 lei (costul unui pix si unui dvd)


Utilizator anonim: 6:2 nu da 2 ,ci 3
Răspuns de Utilizator anonim
1
x= cat costa pixurile
y=cat costa DVD
2x+5y=11|*5⇒10x+25y=55
5x+2y=17|*2⇒10x+4y=34
Acum le vom scadea si obtinem:21y=21
⇒y=1 leu
  2x+5y=11
2x+5=11
2x=6
⇒x=3 lei
1+3=4 lei
Alte întrebări interesante