Fizică, întrebare adresată de mariapoleuca3, 8 ani în urmă

3.1. Un corp din fier are volumul de 80cm la 3. Ştiind densitatea fierului de
7800kg/m la 3 aflati masa corpului​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de PisPisPufos
3

Răspuns:

624 grame

Explicație:

d = m/V

m = d×V

V = 80 cm³

d = 7800kg/m³ = 7,8 g/cm³

m = 7,8g/cm³×80cm³ = 624 grame

Alte întrebări interesante