3,2 g sulf se ard în oxigen, rezultând 6,4 g oxid. Determină:
a) formula oxidului;
b) valența sulfului în oxid.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
n=m/M=3,2/32=0,1 moli S
n=m/M=6,4/64=0,1 moli SO2
S + O2 = SO2
Valenta sulfului in dioxidul de sulf este IV
n=m/M=6,4/64=0,1 moli SO2
S + O2 = SO2
Valenta sulfului in dioxidul de sulf este IV
Răspuns de
6
2 S + x/2 O2 => S2Ox (oxigenul are valenta II)
2*32 g S..........(32*2+16x) g oxid
3,2.................6,4 g oxid
409.6 = 204.8 + 51.2x => x = 4
Oxidul: S2O4 (se simplifica cu 2) => oxidul: SO2
In dioxidul de sulf, sulful are valenta 4
2*32 g S..........(32*2+16x) g oxid
3,2.................6,4 g oxid
409.6 = 204.8 + 51.2x => x = 4
Oxidul: S2O4 (se simplifica cu 2) => oxidul: SO2
In dioxidul de sulf, sulful are valenta 4
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă