Matematică, întrebare adresată de fanedorobantu2025, 8 ani în urmă

3. Dacă 4 kg de roșii costă 10 lei, atunci 6 kg de roșii costă..... ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 kg..................10 lei

6 kg.................x

4/6 = 10/x

x = 6*10/4 = 15 lei

Alte întrebări interesante