. 3 kg de mere costă 15 lei. Cît costă 1 kg de mere?
. 1 m de cablu electric costă 9 lei. Cît costă 6 m de cablu?
. Cîti litri de lapte la preţul de 7 lei se pot cumpăra cu 49 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns:
15÷3 = 5
9×6= 54
49÷ 7 = 7 Daca nu ai învățat împărțirea și înmulțirea ,faci cu adunare și scădere repetată
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă