3 kg de mere costă 7,5 RON, 4 kg de mere de aceeași calitate costa......lei
dau punct
ajutorrr
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
3 kg de mere ......... 7,5 RON
4 kg de mere .......... X RON
X=4×7,5/3
X=30/3
X=10 RON
4 kg de mere .......... X RON
X=4×7,5/3
X=30/3
X=10 RON
micky26:
/ inseamna ×
Răspuns de
7
7,5 : 3 = 2,5 lei ( 1 kilogram de mere)
2,5 * 4 = 10 lei ( 4 kilograme de mere)
2,5 * 4 = 10 lei ( 4 kilograme de mere)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Religie,
9 ani în urmă