Chimie, întrebare adresată de hhsasfaf, 8 ani în urmă

3. Masa de hidrogen care se obtine din reactia calciului cu 19,6g de acid sulfuric este: a. 2g; b. 4g; c. 0,4g

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ilovemath74
7

Răspuns:

\bf c)\:\red{0,4\:g\:H_2}

Explicație pas cu pas:

Pasul 1: Scriem reacția chimică:

Ca + H₂SO₄ → CaSO₄ + H₂↑

Pasul 2: Calculăm masa de H₂SO₄ și de H₂:

m_{H_{2}SO_{4}}=2\times A_{H}+A_{S}+4\times A_{O}=2\times1+32+4\times16\\m_{H_{2}SO_{4}}=2+32+64=\bf\green{68\:g}

m_H=2\times A_H=2\times1=\bf\blue{2\:g}

Pasul 3: Calculăm masa de hidrogen care se obține din 19,6 g de acid sulfuric, utilizând metoda de trei simplă:

Dacă din 98 g H₂SO₄ ................. 2 g H₂

atunci din 19,6 g H₂SO₄ ............. x g H₂

x=\frac{19,6\times2}{98}=\frac{39,2}{98}=\bf\red{0,4\:g\:H_2}


hhsasfaf: Multumesc
ilovemath74: Cu plăcere! :)
Alte întrebări interesante