3. Opt kg de mere costa 24 de lei , adică tot atât cât 4 kg de lămâi . Cat costa 1 kg de lamai
PS: trebuie prin metoda comparatiei
Va rog ajutati-ma dau coroana
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Salut!
1) 24:8=3 lei (1 kg de mere)
2) 24:4=6 lei (1 kg de lămâi)
Astfel tu ai comparat prețul unui kg de mere cu prețul unui kg de lămâi. Și ai constatat că un kg de lămâi este mai scump decât cel de mere, vu 3 lei.
Succes! Sper că te-am ajutat!
Utilizator anonim:
cu*
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă