Biologie, întrebare adresată de gabrielandries841, 8 ani în urmă

3. Pe cuşca ghepardului scrie că poate atinge viteza de 108 km/h, iar pe cea a anti- lopei scrie că poate atinge 72 km/h. În câte secunde reuşeşte ghepardul să ajungă o antilopă pe care o vede la 300 m în faţa sa, presupunând că cele două animale încep să alerge simultan? ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de carmentofan
2

Răspuns:

Explicație:

108 km/h = 108000/3600 m/s = 30 m/s

72 km/h = 72000/3600 = 20 m/s

t ghepard = (300 + d)/30

t antilopa = d/20

t ghepard = t antilopa

(300 + d)/30 = d/20

20*(300 + d) = 30d

6000 + 20d = 30d

30d - 20d = 6000

10d = 6000

d = 6000 : 10 = 600 m

t ghepard = (300 + 600)/30 = 900/30 = 30 s


gabrielandries841: mulțumesc
gabrielandries841: frumos
Alte întrebări interesante