Matematică, întrebare adresată de mikar11567, 9 ani în urmă

3 pixuri si 5 caiete costa 21 lei,iar 5 pixuri si un caiet costa 13 lei.Cat costa un pix? Cat costa un caiet?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de cocirmariadenis
15
Metoda comparatiei 

3 pixuri ..........5 caiete.........21 lei 
5 pixuri ..........1 caiet ..........13 lei  → inmultesc relatia cu 5 pentru a egaliza numarul caietelor 
____________________________

25 pixuri .........5 caiete .......65 lei  → scad relatiile 
 3 pixuri ..........5 caiete.........21 lei 
_____________________________
22 pixuri............/..................44 lei 

44 lei : 22 = 2 lei costa un pix 

In relatia:  5 pixuri ..........1 caiet ..........13 lei , inlocuiesc valoarea pixurilor si aflu pretul caietului 

13 lei - 5 × 2 lei = 13 lei - 10 lei = 3 lei costa un caiet 
Alte întrebări interesante