3) Rezolvă problema cu plan.
Află cît costă
4 plicuri de același fel,
dacă 7 plicuri costă 28 lei.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
16
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7 plicuri.........................28 lei
4 plicuri..........................x=4×28/7=4×4=16 lei
Cat costa un plic?
28lei:7=4 lei
Cat costa 4 plicuri de acelasi fel?
4lei×4plicuri=16 lei
Răspuns de
8
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Plan de rezolvare
1) Câţi lei costă un plic?
28 : 7 = 4 lei costă un plic
2) Câţi lei costă 4 plicuri de acelaşi fel?
4 × 4 lei = 16 lei costă 4 plicuri de acelaşi fel
- Rezolvarea problemei printr-un exerciţiu:
( 28 : 7) × 4 = 4 × 4 = 16 lei costă 4 plicuri
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă