3. Un elev cumpara de la librarie 2 gume si 3 creioane platind 17 lei. Dupa o saptamana
elevul cumpara 2 gume si un creion si plateste 11 lei.
Sa se determine costul unei gume si al unui creion.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Răspuns:
- 3 lei costa un creion
- 4 lei costa o guma
Explicație pas cu pas:
2 gume ........... 3 creioane ............ 17 lei
2 gume ............ 1 creion ................. 11 lei
-------------------------------------------------------
3 - 1 = 2 creioane .......... 17 - 11 = 6 lei
6 : 2 = 3 lei costa un creion
2g + c = 11
2g + 3 = 11
2g = 11 - 3
2g = 8
g = 8 : 2
g = 4 lei costa o guma
#copaceibrainly
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă