Chimie, întrebare adresată de deniscociu3, 8 ani în urmă

3) VI. Oxidul de magneziu se foloseşte contra acidității mărite la stomac. Calculează masa oxidului de mag- neziu care poate fi obţinut la interacţiunea cu magneziul a oxigenului cu cantitatea de substanţă de 2 mol..​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MariaE15
1

Răspuns:

Datele problemei:

-reactia dintre Mg si O₂ este:

2Mg + O₂  → 2 MgO

-cantitatea de Mg= 2 moli

-cantitatea de MgO  produsa de 2 moli = ? =x. g

-mase atomice, A: O=16, Mg=24 / g/mol

Calcul pentru masa de MgO produsa de 2 moli Mg

  • calculam x, (moli si g), MgO cu ajutorul unui calcul stoechiometric, aplicat la ecuatia chimica de mai sus:

Masa molara M MgO = A Mg+A O = 24+16 = 40 g/mol

2 moli Mg............................x, mol MgO

  2 Mg    +   O₂    →   2 MgO

2. moli ........................  2 moli

x, moli MgO = 2 moli

n moli MgO = masa MgO / M MgO

m MgO = n moli . M MgO = 2 moli . 40 g/mol= 80 g

R : 80 g MgO

Explicație:


MariaE15: Va multumesc!
Alte întrebări interesante