Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

36 de kg de carne costă 756 de lei . cât costă un kilogram de carne ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de forneadaniela1
3
36 kg-756 lei
1 kg-x lei
x=(1 kg*756 lei)/36 kg=21 lei (costă un kg de carne)

Utilizator anonim: Mersi bby :))
forneadaniela1: cu plăcere :)
Răspuns de scalambaita
2
36kg carne........756lei
1kg carne..........x
x=1×756/36=21lei costa 1kg carne

Utilizator anonim: Mersii ❤
Alte întrebări interesante