Matematică, întrebare adresată de TudorMic, 8 ani în urmă


4. Bunica a plătit 39 lei pentru 3 kg de vinete şi 2 kg de ardei. Dorind să facă zacuscă,
a doua zi a mai cumpărat 7 kg de vinete şi 10 kg de ardei, plătind 123 lei. Aflaţi care
este prețul unui kilogram de vinete, respectiv preţul unui kilogram de ardei este identical al celui de vinete

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de justin340
5

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 kg vinete.............2 kg ardei..............39 lei/ · 5

7 kg vinete.............10 kg ardei...............123 lei

15 kg vinete.............10 kg ardei..............195 lei/ · 5

7 kg vinete.............10 kg ardei...............12 3lei

15 - 7 = 8 kg (vinete)

195 - 123 = 72 lei

72 : 8= 9 lei kg (vinete)

15 · 9 = 135

195 - 135 = 60

60 : 10 = 6 lei kg (ardei)

Alte întrebări interesante