Matematică, întrebare adresată de anamaria1222, 8 ani în urmă

4 kg de mere costă 12 lei, atunci 7 kg de mere vor costa.....​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Ascargio
3

Răspuns:

21

Explicație pas cu pas:

Daca 12:4=3 lei/kg atunci 7x3=21 lei.

Răspuns de marciucpatricia743
6

Explicație pas cu pas:

4kg.........12lei \\  7kg..........x \: lei \\ x = 7 \times 12 \div 4 \\ x = 84 \div 4 \\ x = 21lei

Alte întrebări interesante