4 kg de mere costa 9,6 RON 5 kg de mere de aceeași calitate Costa?
CU EXPLICATIE
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
9,6:4=2,4 lei costa un kg de mere
5·2,4=12 lei costa 5 kg de mere
Răspuns de
1
Răspuns:
4 kg..............9.6 RON
5 kg..............x RON
x = 5×9.6/4 = 48/4 = 12 RON
Explicație pas cu pas:
Sper ca te-am ajutat :)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă