4 kg de mere si 3 kg de pere costa 112 lei, iar 3 kg de mere si 2 kg de pere costa 81 lei. Cat costa un chilogram din fiecare fruct.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
4kg.m........3kg.p.........112 lei
3kg.m........2kg.p.........81 lei
Trebuie sa inmultim ecuatiile cu 2 si 3 pentru a avea un numar egal de pere.
=> 8kg.m.......6kg.p........224 lei
9kg.m.......6kg.p........243 lei
=> Facem o scadere si aflam pretul unui kg de mere.
=> 1kg.m........1 leu
Acum va trebui sa inlocuim in ecuatii si vom afla si un kg de pere.
= 8×1(lei)......6kg.p........224 lei
=> 8lei..........6kg.p........224 lei
=>6kg.p= 224-8
6kg.p=216
=>1kg.p= 216:6
1kg.p=36 lei
SPER CA TE-AM AJUTAT!!!
roxanacoricica06:
Mulțumesc frumos ❤
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă