4 kg de roșii și 6 kg de castraveți costă 18 lei, iar 6 kg de roșii și 5 kg de castraveți costă 19 lei. Aflați prețul unui kg de castraveți și al unui kg de roșii.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
4 kg rosii... 6kg castraveti... 18 lei ] x 6
6kg rosii... 5kg castraveti... 19 lei ] x 4
24 kg rosii... 36kg castraveti... 108 lei
24 kg rosii... 20kg castraveti... 76 lei
/ ......... 16kg castraveti..... 32 lei
1) Cat costa un kg ce castraveti?
32:16= 2 (lei)
2) Cat costa un kg de rosii?
18- (6 x 2) = 18-12 = 6
6:4= 1,5 (lei)
6kg rosii... 5kg castraveti... 19 lei ] x 4
24 kg rosii... 36kg castraveti... 108 lei
24 kg rosii... 20kg castraveti... 76 lei
/ ......... 16kg castraveti..... 32 lei
1) Cat costa un kg ce castraveti?
32:16= 2 (lei)
2) Cat costa un kg de rosii?
18- (6 x 2) = 18-12 = 6
6:4= 1,5 (lei)
19Cristi23:
Da-r-ar Dumnezeu sa fi sănătos toată viata ta, da-ți-ar atotputernicul sute de hectare în Bragadiru și unde vrea sufletul tău. Crăciun fericit, An nou fericit, Paște fericit, Valentine's dat fericit, sa ai numai belșug și bogăție în inima și în portofel. Mersi frate!
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă