Limba română, întrebare adresată de cipricimpoi123, 8 ani în urmă

4 kg de zmeura su 3 kg de mure costa 59 lei. 2kg de zmeura si 5 kg de mure costa 61 lei.Cat costa 1 kg de zmeura si cat costa un 1 kg de mure.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de OlanAndreea
1

Răspuns:

Explicație:

2 kg z .... 3 kg m .... 59 lei

2 kg z .... 5 kg m .... 61 lei

0 kg z .... 2 kg m .... 2 lei si de aici rezulta ca 1 kg mure e 1 leu

2 kg z .... 3 kg m x 1 leu ... 59 lei

2 kg z = 59 lei - 3 lei = 56 lei

1 kg z= 26 impartit la 2 = 26 lei

Răspuns de pispis9
1

Răspuns:

am atașat o poză cu rezolvarea, sper că înțelegi scrisul

spor la temă!!

Anexe:

pispis9: offff... SĂ NU SCRII! te rog, nu am scris ce trebuie. Ignoră răspunsul, te rog :(( ♡
pispis9: chiar te rog, scuză-mă :((((
pispis9: sau stai
pispis9: aaaaa... m-am uitat greșit
pispis9: dacă vrei poți să scrii sau nu
pispis9: cred că am scris corect
pispis9: sorryyyy ♡
pispis9: ... scuze pt atâtea mesaje
pispis9: :( :)
Alte întrebări interesante