4. O pârghie, la capetele căreia acționează două forţe de 2 N şi 18 N, se află
în echilibru. Determină poziţia punctului de sprijin față de punctul
de aplicație al fortei mai mari, dacă lungimea pârghiei este de 1 m.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Răspuns:
0.1 m.
Explicație:
Din legea pârghiilor=> F1×brațul forței 1 =F2×brațul forței 2
Notam:
bratul fortei 1=a
bratul fortei 2=b
=> 2×a=18×b
a=9×b
a+b=1 m.
=>10b=1 => b=0.1 m.
a=0.9 m.
=>punctul de sprijin fata de forta mai mare este la 0.1 m.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă