4. O solutie de acid cianhidric (HCN), cu volumul de 30 mL şi concentratia molarǎ 1 M, se diluează cu 20 mL apă distilată. Calculati concentratia molară a solutiei rezultate.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
c=n/vs
n=Vs x C
n=0,03x1=0,03
c=n/vs
c=0,03/0,05=0,6M
n=Vs x C
n=0,03x1=0,03
c=n/vs
c=0,03/0,05=0,6M
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă