Chimie, întrebare adresată de Lucbbbb7738, 8 ani în urmă

4. Pentru reacţia : 2N₂O5 (g) 4NO2(g) + O2(g) s-au determinat următoarele date experimentale: t (min. ) Concentraţia N₂O5 mol/L 0 1 1 0,705 2 0, 497 3 0,349 Calculaţi viteza medie de consum a N₂O5 (în mol/L·min) în intervalul cuprins între (0-1) minute. Dar pentru intervalul (0-3) minute ce valoare are viteza?​.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
0

Răspuns:

v= -1/2 Δc/Δt

v= -1/2(0,705-1)/ (1-0)= 0,1475mol/lxmin

v= -1/2(0,349-1)/(3-0)= 0,1085mol/lxmin

Explicație:

Alte întrebări interesante