Matematică, întrebare adresată de miraionita68, 8 ani în urmă

4 prăjituri și 4 ciocolate costă 60 de lei. O prăjitură este de doua ori mai scumpă decât o ciocolată. Afla cat vor costa 3 ciocolată si o prăjitură.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ValentinaHZN
5

Răspuns:

3 ciocolate=15 lei

o prajitura=10 lei

Explicație pas cu pas:

4p+4c=60lei

1p=2c

Daca 1p=2c=>2p=4c si inlocuim in prima relatie =>

4p+2p=60 lei=> 6p=60 lei => 1p=10 lei ceea ce inseamna ca 4p=40 lei si inlocuim in prima relatie

40 lei+4c=60 lei => 4c=20 lei => 1c=5

Alte întrebări interesante
Matematică, 8 ani în urmă