4. Se dizolvă 25g sare in apă obținându-se 250g saramură. Ce concentrație are soluția obținută? Câte grame de apă sunt necesare pentru obținerea soluției?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
m apa este 250 - 25=225
Explicație:
scriem formula
C=md×100/ms
C=25×100/250
facem simplificari
C=25×10/25
simplificam 25 cu 25
si obtinem c= 10
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă