400 g de benzen reactioneaza cu H2NO3. Puritatea este de 80%, iar randamentul este de 90%. Cat nitrobenzen se obtine?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
78g......................123g
C6H6 + HNO3 = C6H5-NO2 + H2O
320g....................x
Puritatea/100=m pur/m impur => m pur=puritatea*m impur/100=80*400/100= 320 g C6H6
x=320*123/78=504.615g C6H6 = m teoretic
Ranamentul/100=m practic/m teoretic => mpractic= Randamentul * mteoretic /100 =90*504.615/100= 454.15 g nitrobenzen
C6H6 + HNO3 = C6H5-NO2 + H2O
320g....................x
Puritatea/100=m pur/m impur => m pur=puritatea*m impur/100=80*400/100= 320 g C6H6
x=320*123/78=504.615g C6H6 = m teoretic
Ranamentul/100=m practic/m teoretic => mpractic= Randamentul * mteoretic /100 =90*504.615/100= 454.15 g nitrobenzen
Lulu14:
Mulţumesc mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă