4kg de mere si 5kg de pere au costat 55 de lei. Iar 7kg de pere si 6kg de mere au costat 79 de lei. Pentru 1kg de mere si un 1kg de pere cat s a platit?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Explicație pas cu pas:
4kg mere+ 5kg pere= 55 lei /×(-6)
6kg mere + 7 kg pere = 79 lei / ×4
-24kg mere- 30kg pere= - 330 lei
24 kg mere + 28 kg pere= 316 lei
2 kg pere= 14 lei
1 kg pere = 7 lei
4 kg mere + 35 = 55 lei
4kg mere = 20 lei
1 kg mere = 5 lei
1kg mere + 1 kg pere = 7+5 = 12
Răspuns de
1
Răspuns:
12
Explicație pas cu pas:
Notam cu m pretul unui kilogram de mere si cu p pretul unui kilogram de pere.
4m+5p=55 /*6 => 24m+30p=330
6m+7p=79/*4 => 24m+28p=316
24m+30p=330
24m+28p=316
------------------------ Scadem
24m+30p-24m-28p=330-316
2p=14 => p=14/2 => p=7
4m+5p=55 => 4m+5*7=55 => 4m+35=55
=> 4m=55-35 => 4m=20 => m=20:4 => m=5
p+m=5+7=12
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă