Chimie, întrebare adresată de Pepsic, 10 ani în urmă

5,6 g Fe reactioneaza cu  m_{1S} si cu  m_{2FeS}
Ce valori au masele  m_{1} si  m_{2} ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mariana1968
1
Scriem ecuatia si lucram pe baza acesteia:
Fe+S=FeS
Scriem masele moleculare ale Fe, S si FeS :
M_{Fe} =56g/mol
[tex]M_{S} =32g/mol [/tex]
 M_{FeS}=56+32=88g/mol
Din problema avem ca  m_{Fe} =5,6g
56g Fe...........32g S...............88g FeS
5,6g Fe..........m1..................m2
m_{1}= \frac{5,6*32}{56}=3,2 g S
m_{2}= \frac{5,6*88}{56}=  8,8g FeS
Succes!

Pepsic: ms, dar totusi am vazut ca nu raspunde nimeni am reusit sa-l fac singur :))
mariana1968: bravo!
Alte întrebări interesante