Chimie, întrebare adresată de gabrielcojocarucom, 8 ani în urmă

5. Calculaţi concentrația molară a soluției de
acid azotic de concentrație 94% și p = 1,5 g/cm3.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de aquafarm68
6

Răspuns:22.38%

Explicație:folosim conversia c% in conc molara

CM=C% . DENS. 10/MHNO3=94.1,5.10/63=22.38%

Alte întrebări interesante