5. Calculeaza masa de substanta din:
a) 6 moli de acid azotic
b) 3,5 kmoli de oxid de magneziu
c) 200 mmoli de dioxid de carbon
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
n=nr.moli m - masa subst. M =masa molara
n = m : M
m= n . M
a. MHNO3= 1 + 14 + 3.16= 63-----> 63g/moli
m= 6moli . 63g/moli = 378g HNO3
n. MMgO= 24 + 16= 40-----> 40g/moli
m= 3500 moli . 40g/moli = 140000 g MgO= 140kg
c. 200mmoli= 0,2moli
MCO2= 12 + 2.16=44--------> 44g/moli
m= 0,2moli .44g/moli = 8,8 g CO2
Alte întrebări interesante
Evaluare Națională: Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Evaluare Națională: Matematică,
8 ani în urmă
Arte,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă