5 este exercițiul vă rog ajutațimă dau coroană
Anexe:
Elyelyssa99:
Nu se vede foarte bine
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Dacă notăm :
c- prețul biletului pentru un copil;
a - prețul biletului pentru un adult,
a = 15, atunci putem scrie:
c x 100 + 4x15 = 1260 ⇒ c x 100 = 1260 - 4x15 ⇒
⇒ c = (1260 - 4x15):100
După toate calculele, rezultă c = 12 lei.
Răspuns de
1
Prețul tuturor biletelor=1 260 lei
100 bilete copii
4 bilete adulți
1 bilet pt adulti costa 15 lei
4 × 15 lei = 60 lei (costă toate biletele pentru adulți)
1 260 lei - 60 lei = 1 200 lei ( costă toate biletele pt copii)
1 200 lei : 100 = 12 lei (costa un bilet pentru 1 copil)
100 bilete copii
4 bilete adulți
1 bilet pt adulti costa 15 lei
4 × 15 lei = 60 lei (costă toate biletele pentru adulți)
1 260 lei - 60 lei = 1 200 lei ( costă toate biletele pt copii)
1 200 lei : 100 = 12 lei (costa un bilet pentru 1 copil)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă