Matematică, întrebare adresată de alexamilovan35, 8 ani în urmă

5 înghețate și două acadele costă 24 lei. 7 acadele și înghetate costă 34 lei. Cât costă fiecare produs?
problema este pentru clasa a patra !!!!!​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
6

2 lei costa o acadea

5 lei o inghetata

Explicație pas cu pas:

10:5=2

24-4=20

20/4=5


alexamilovan35: iti mulțumesc!
Utilizator anonim: Npk
alexamilovan35: ce este acolo 20/4=5?
Utilizator anonim: este 20 supra 5
Alte întrebări interesante