5 înghețate și două acadele costă 24 lei. 7 acadele și înghetate costă 34 lei. Cât costă fiecare produs?
problema este pentru clasa a patra !!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
2 lei costa o acadea
5 lei o inghetata
Explicație pas cu pas:
10:5=2
24-4=20
20/4=5
alexamilovan35:
iti mulțumesc!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă