5 kg ceapa caosta 12 lei. Cat costa 3 kg de ceapa de aceeasi cantitate? Multumesc!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
5 kg ceapă ............................... 12 lei
3 kg ceapă.................................. x lei
x = 12•3/5
x = 36 /5
x = 7.2 lei
3 kg ceapă.................................. x lei
x = 12•3/5
x = 36 /5
x = 7.2 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă