Matematică, întrebare adresată de mariancibi2, 8 ani în urmă

5 kg de portocale costă 90 Cât costă 4 kg de portocale de același fel va rog urgent dau coroana sunt in test​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de LodovicaM
6

Răspuns:

5 kg.......................90 lei

4 kg........................x lei

=>x=(4×90)/5=72 lei

4 kg costa 72 lei


mariancibi2: msss dau coroana
mariancibi2: o meriti
LodovicaM: Cu plăcere
Alte întrebări interesante