5 kg de zahar costă 15 lei.Cat costa un kg de zahar de acelasi pret?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
5kg=15 lei
1kg=15:5
1kg=3lei
Răspuns de
1
5kg....15 lei
1 kg... x lei
5/1=15/x
5x=15
x=15/5
x=3
1 kg... x lei
5/1=15/x
5x=15
x=15/5
x=3
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă