Matematică, întrebare adresată de oanamottimeea, 9 ani în urmă

5 kg de zahar costa 70 lei. Cat costa 3 kg de zahar

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de necontenit
5
1). Cât copista un kg?
70:5=14 lei
2). Cat costa 3kg?
3 x 14= 42 lei

anonimdenota10: 5kg..........70lei 3kg..........xlei ------------------- x=(70x3):5=42 r ------- sper ca ti-am fost de ajutor :)
Răspuns de Utilizator anonim
2
70:5=14
3*14=42
R=42 cu placere
Alte întrebări interesante