5 kg mere 4 kg de pere costă 39 lei iar 7 kg de mere și 8 kg de pere costa 69 de lei a) cât costă un kg de mere? b)cat costa un kg de pere? c) cât costă 11 kg mere și 13 kg de pere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
39
5xmere+4xpere=39
7xmere+8xpere=69
4xpere=39-5xmere
8xpere=(39-5xmere)x2=78-10xmere
7xmere+78-10xmere=69
a)3xmere=78-69=9
mere=3
b)5x3+4xpere=39
4xpere=39-15=24
pere=6
verificare 7x3+8x6=21+48=69
c)11x3+13x6=33+96=129
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă