5 kg mere si 4 kg de pere costa 39 de lei , iar 7 kg de mere si 8 kg de pere costa 69 de lei a)Cat costa 1 kg de mere? b)Cat costa 1 kg de pere? c)Cat costa 11 kg de mere si 13 kg de pere
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
91
5 kg mere........4kg pere.. ...39 lei
7kg mere...........8kg pere.......69 lei
Solutie
Inmultim prima relatie cu 2
10 kg mere....8kg
1 kg pere=78-69=9;9:3=3 lei
1 kg mere=8x3=24 69-24=45
Răspuns de
17
Sper ca te-am ajutat..
Anexe:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă