Fizică, întrebare adresată de ericpisica, 8 ani în urmă

5. Un corp cu masa de 20 kg este deplasat în miscare uniformă pe o suprafață orizontală. Să se
calculeze forța de tracțiune dacă forţa de frecare reprezintă un sfert din greutate.Se dă
g=10N/kg.
Repedeee va roggg

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andrangt
1

Explicație:

m=20kg

F=?

Ff=1/4×G

g=10 N/kg

G= m×g = 20kg×10N/kg = 200 N

Ff=200N/4 = 50 N

F = Ff => F=50 N

Alte întrebări interesante